Priredba za dan škole - kulturna baština

U četvrtak, 28. svibnja, s početkom u 12.30 sati u atriju škole održana je kratka priredba natjecateljsko-edukativnog karaktera na temu "Kulturna baština Republike Hrvatske".
U ulozi natjecatelja sudjelovali su predstavnici sedmih i osmih razreda.

FOTO GALERIJA

Kao i svake godine, naša škola Kman-Kocunar na svoj Dan škole (24.svibnja za one koji još nisu upamtili) održava mali zabavni kviz za učenike, u kojem mogu sudjelovati učenici sedmih i osmih razreda. Svake godine kviz je zanimljiv i originalan, a mene je čast dopala da opišem ovogodišnji.

Sudjelovali su svi sedmi i osmi razredi (7.a, b, c i 8.a, b, c, d). Svaki razred je poslao dva predstavnika da sudjeluju u kvizu. Dan prije našeg malog kviza, učiteljica vjeronauka i voditeljica natjecanja uputila je natjecatelje u kviz. Kasnije su izvukli kartice s bojama naše zastave (crvena, bijela, plava). Svaka boja je predstavljala jednu grupu. Više nije bilo  bitno iz kojeg ste razreda, jer ste morali raditi zajedno. Članovi ekipa su se okupili i podijelili jednog člana u svaku igru kako nalažu pravila.

Sutradan, na dan natjecanja natjecatelji su se okupili par minuta prije i zakačili kartice s bojama svoje grupe. Nervozno su izašli i predstavili se, praćeni burnim pljeskom. Nakon vrlo zanimljive koreografije našeg školskog zbora pod pjesmom „Naranča“, krenuli smo s natjecateljskim dijelom.

Prva igra je bila izbaci uljeza. Tri natjecatelja iz svake grupe morali su se staviti u ulogu detektiva i pronaći nešto što ne pripada ostalim pojmovima pod temom kulturna baština. Sljedeća igra je bila otkrivanje slika - natjecatelj je morao sa samo nekoliko djelova cijelokupne slike pogoditi o čemu je riječ. Zatim, favorit vjerojatno svima, treća igra – sinjska alka. Natjecatelji su se morali uživjeti u ulogu alkara i pogoditi središte metalnog obruča. Četvrta igra je bila jako teška, ali i zanimljiva. Kandidati su morali gledati detalje nekih dalmatinskih gradova, i odgovarati na postavljena pitanja. Priznajem, na mnoga nisam znao odgovor, ali zato naši natjecatelji jesu. Peta igra je bila vrlo zabavna i napeta. Igrač je morao u publici pronaći balone s pitanjima za svoju grupu. Kad je došao do pitanja, morao je probušiti balon. Zadnja igra je bila timska igra. Svaka je grupa morala pjevati jednu klapsku pjesmu koju su dobili. Tu smo se svi dobro nasmijali.

Cilo natjecanje je budno pratio naš žiri sastavljen od nastavnica Marjane Krasojević, Vesne Šiklić, Snježane Omazić i dvoje učenika šestih razreda koji cjelu godinu izučavaju hrvatsku kulturnu baštinu.

Na kraju, pobjedu su odnijeli bijeli. Na drugom mjestu su završili crveni, a na zadnjem plavi. Svaki član je dobio medalju od gline zavisno o mjesto na kojem se našao. Medalje su bile zaista prekrasne, tako da me mnogo ljudi pitalo jesu li zaista prave. Kandidati su pozdravljeni velikim, gromoglasnim pljeskom. Razgovor o kvizu je trajao dugo nakon završetka.

Naravno, nema šanse da zaboravimo pohvaliti naš stručni žiri, našu voditeljicu i organizatoricu, učenike koje su bilježili bodove i učenike i učitelje koji su radili na zvučnicima i mikrofonima te medaljama i alci, jer bez njih i njihovih marljivih glava i ruku ovoga ne bi ni bilo.

Ma siguran sam da cijela škola čeka na novi dan škole, jer su stvarno puni radosti i veselja kakvog rijetko koja škola ima!

Napisao: Ivan Jukić, 7.b

objavio: Sanja Sinovčić   datum: 26. 5. 2015.

NACIONALNI ISPITI

Nacionalni ispiti za učenike osmih razreda:
11. do 27. ožujka  - raspored održavanja