EKSKRZIJA 8.C

Od ponedjeljka do petka obišli smo Istru. Donosimo kratki pregled ovog našeg zanimljivog putovanja.

1. DAN – Ponedjeljak je, jutro je.

Počinje naše uzbudljivo, dugo iščekivano putovanje. Prvo smo išli u Senj, grad bogate povijesti i uskočko gnijezdo. Posjetili smo Kulu Nehaj, hrvatsku srednjovjekovnu utvrdu, odslušali kratko predavanje o uskocima, promotrili grbove i prošetali po bedemima kule. Nakon ručka u samoj utvrdi krenuli smo u posjet najmanjem gradu na svijetu, Humu. Kako je to grad sa 17 stanovnika i nema šoping centar nismo se pretjerano dugo zadržavali. Detaljno smo ga proučili i fotografirali se u grad i pred gradskim vratima. Nakon jako zanimljivog dana smjestili smo se u hotelu Pula  Puli.

2. DAN – Utorak je.

Rano smo se probudili i otišli na doručak. Zatim smo pošli za Labin, grad rudara. Nakon razgleda muzeja i vjerne replike rudnika posjetili smo i grad Rovinj, turističko središte na zapadnoj obali Istre. Na večer disco zabava sa učenicima iz druge smjene.

3. DAN - Srijeda je.

Nakon ugodne turističke vožnje obišli smo grad Poreč, a zatim dolinom rijeke Mirne došli do gradića Motovuna. Promatrajući zadivljujuće krajobraze ovog akropolskog gradića smještena na gotovo 300 metara visokom brijegu. Kad smo se vratili u hotel osvježili smo se u bazenu i pripremili za zabavu u disku sa još četrdesetak učenika iz okolice Osijeka.

4. DAN - Četvrtak  je.

Svoje  putovanje nastavili smo obilaskom grada Pule. U pratnji stručnog vodiča razgledali smo povijesnu jezgru grada: amfiteatar, lapidarij, forum...

Nakon ručka u restoranu „Plavi“ u Fažani uputili smio se brodom do nacionalnog parka Brijuni. Otok smo razgledali turističkim vlakom u pratnji stručnog vodiča. Osim što smo razgledali muzej s prepariranim životinjama, vidjeli Titov kadilaka iz 1953. u vožnji, promotrili repliku Baščanske ploče, pratili pogledom jata jelena i drugih životinja na safariju porazgovarali smo i Kokijem – papagajem koji je već 25 godina maskota Brijuna. Pitao nas je kako se zovemo, zahvalio na pljesku ali i rekao neke riječi koje ovdje nećemo ponoviti.

5. DAN - Petak  je.

Probudili smo se sa spoznajom da je došao kraj našem druženju u Istri. Polako smo krenuli prema Splitu i putem posjetili memorijalni centar Nikola Tesla i naravno tematski zabavni park u sklopu Centra. Na odmorištu Zir imali smo ručak i prigodu za proučavanje prepariranih životinja kao i za igru. Nastavili smo put u raspjevanom autobusu.

Roditelji su nas željno iščekivali pred školom, ali nas nije bilo u autobusu. Skrili smo se naime  između sjedala i izazvali šok i nevjericu. Tek nakon nekoliko minuta ustali smo, prikazali se, izišli i izazvali uzdahe olakšanja u „publici“. Ekskurziju nikada nećemo zaboraviti a našim roditeljima svakako će se u pamćenje urezati zadnje minute naše vesele, edukativne i zabavne ekskurzije.

Antonia Pušić i Daria Matić   8.c.

objavio: Administrator   datum: 7. 9. 2011.