VATROGASNA VJEŽBA U NAŠOJ ŠKOLI

Naizgled običan školski dan u četvrtak 12. travnja. Ali ne. Zvono se oglasilo usred 4. školskog sata i svi smo brzo, no bez panike, izašli iz svojih razreda predvođeni učiteljima. Ne baš u tišini, ali skladno i brzo škola je evakuirana za otprilike dvije minute-što je veoma dobro. Vatrogasci su stajali na svakom katu i promatrali te fotografirali. Bili su vrlo zadovoljni.

Nakon izlaska iz škole, vatrogasci su nam održali kratko predavanje u dvorištu. Prvo nam je jedan od njih objašnjavo kako se ponašati u slučaju požara i potresa. Govorio je i o ostalim službama tj. policiji i hitnoj pomoći. Bilo je jako zanimljivo, poučno i zabavno. Potom su pripremili demonstraciju kako ugasiti požar. Najprije su pozvali nekoliko učenika da probaju ugasiti požar suhom krpom. Mislili smo da je to teško, ali potrebno je samo prebaciti krpu preko vatre i prekinuti joj dovod kisika.

Osposobljavanje vatrogasnog aparata za gašenje nije bilo ništa manje zanimljivo. Prvo je trebalo povući osigurač, stisnuti tipku da se boca stavi pod tlak i to je to. To su radili učenici starijih razreda. Mada je prvi pokušaj gašenja bio prilično nespretan, ugašen je kao i slijedećih nekoliko sve dok nismo ostali bez praha (i daha!)

Dan je bio zabavan, što zbog vježbe, što zbog toga što nismo imali četvrti redovni nastavni sat.

Ivan Tomić 4.c

objavio: Administrator   datum: 18. 4. 2012.