TREĆI A U ETNOGRAFSKOM MUZEJU

Dana 14. ožujka 2013. godine 3.a razred bio je u Etnografskom muzeju. Vidjeli su razne alate i pomagala kojima su se ljudi služili kao i narodne nošnje Dalmatinske Zagore. U radionici su voskom ukrašavali pisanice.

Dana 14. ožujka 2013. godine 3.a razred OŠ Kman-Kocunar je krenuo na terensku nastavu u Etnografski muzej. U 9 sati su nas naši roditelji doveli na splitsku rivu pokraj makete grada. Kada smo se svi okupili, zajedno s učiteljicom prošetali smo do muzeja.

U muzeju nas je dočekala gospođa koja nam je bila vodič. Ona nas je prvo odvela do stroja za pravljenje vina i maslinovog ulja. Tu smo sjeli i pričali kako su se ljudi u prošlosti time koristili. Zatim smo otišli do sobe sa slikama života u prošlosti i stvarima za malu djecu kao što su kadica za kupanje. hodalica, kolijevka... Poslije toga smo krenuli do prostorije sa škrinjama gdje nam je ispričala sve o tome čemu su te škrinje služile. Rekla nam je da se nekoć davno u tim škrinjama držala odjeća i iz toga je nastao današnjo ormar. Osim toga, ako je škrinja bila ukrašena i imala ogledalo, značilo je da je žena bogata, a ako je škrinja bez ukrasa žena je siromašna. Zatim smo prošetali do sobe sa nakitom. Vidjeli smo predivne ogrlice, narukvice o novčiće koji su služili kao bedževi. Nakon toga smo otišli do prostorija sa narodnim nošnjama koje su se nosile u Dalmatinskoj Zagori i primorju. Vidjeli smo razne haljine, odijela i kako su žene omotavale glave maramama pa se tako moglo prepoznati je li žena udana ili ne. Popeli smo se do dijela muzeja u kojem je bilo izloženo oružje. Tu su bile razne puške, pištolji, sablje, mačevi, pojasevi za držanje oružja itd. Kada smo se popeli na krov vidjeli smo kako je izgledala spavaća soba u prošlosti.
Na tavanu smo sjeli za stolove. Pisanice koje smodonijeli ukrašavali smo voskom. Dobili smo upaljene svijeće i drvene štapiće. Kada se vosak otopio, tupu stranu štapića bi umočili u vosak i tako ukrašavali pisanice. Nekima je išlo dobro, a nekima malo teže. Ukrašene pisanice ponijeli smo kući, a zatim smo ih u školi stavili u stalke koje smo sami izradili.

Bila je to nezaboravna terenska nastava.

Anisija Banović i Zoe Burazin 3.a

objavio: Sanja Sinovčić   datum: 15. 3. 2013.