ŽIVOT JE LIJEP IAKO SAM JA SLIJEP

Dana 20 prosinca u 12:30h u maloj dvorani naše škole gospodin Damir Smajo predstavio nam je udrugu Bijeli štap.

To je udruga koja pomaže slijepim osobama. Udruga im osigurava potrebna sredstva, kao što su bijeli štap i pas vodič.

Kako bi slijepe osobe mogle dobiti bijeli štap ili psa vodiča trebaju proći određenu obuku i položiti ispite. A i psi vodiči moraju proći posebnu dresuru. Osim što nas je upoznao sa udrugom gospodin Smajo nam je pobliže opisao život slijepih osoba.

On je vid izgubio kada je imao dvadeset i nešto godina. U početku mu je bilo teško prihvatiti činjenicu da nikada više neće moći gledati. No uz potporu obitelji i prijatelja uspio je savladati strah i prihvati ti život takav kakav je.

Danas se služi psom vodičem i svakog jutra zahvaljuje Bogu što je živ. Najveća želja mu je vidjeti svoju ženu i djecu pa makar to bilo samo na jednu sekundu.

Nakon susreta s gospodinom Damirom shvatili smo da smo mi ti koji im možemo i moramo pomoći. Ali ne samo slijepim osobama, nego svim osobama kojima je naša pomoć potrebna. Ta pomoć ne mora biti materijalna. To može biti lijepa riječ, osmjeh ili prijateljski stisak ruke. To su sitnice koje puno  znače. Da ihprihvatimo onakve kakvi jesu, bez sažaljenja.

objavio: Marija Bartulović   datum: 17. 12. 2009.